fbpx

Nájdite si svoju cyklotrasu na Martinských holiach

Myslíte si, že bicyklovanie po Martinských holiach je iba pre profesionálov? Pravdou je, že svoju cyklotrasu si tu môžete nájsť aj vy, či už sa chystáte na rodinnú cyklistiku, prevetrať bicykel po horách alebo hľadáte tip pre stredne náročnú trasu.

Text: Martina Strihová Foto: Peter Drežík

Vôňa hustého lesa a dreva, priezračné a osviežujúce horské potôčiky, lúčne kvety a motýle. Nádherné výhľady do širokého okolia aj kus slovenskej histórie v meste Martin, ktoré vychádza cyklistom a športovcom v ústrety. Veď kde inde sa môžu pochváliť tým, že im vedie cyklotrasa priamo cez pešiu zónu? Inšpirovali sme vás? Tak si vyhraďte jeden slnečný víkend a vydajte sa s nami do Vrútok, Martina a na čarovné Martinské hole.

Ako cestujeme na cyklovýlety?

Martinské hole sú z Bratislavy trochu od ruky, napriek tomu sa na toto úžasné miesto môžete premiestniť veľmi jednoducho a príjemne. Objavili sme totiž veľmi pohodlný oddychový a ekologický spôsob cestovania s bicyklami, a to vlakom. Z Bratislavy sme sa vybrali rýchlikom do Vrútok, ktoré ležia kúsok od Martina, pod Martinskými hoľami a  súčasne na hlavnej železničnej trase, ktorá spája Bratislavu, Poprad a Košice. Vlakom sa sem dostanete aj z Banskej Bystrice a zo Zvolena. Nám cesta z Bratislavy trvala menej než tri hodiny, presne toľko, koľko potrebujete na rozhovor s dobrou kamarátkou, prečítanie pár kapitol z toľko odkladanej knihy alebo na postovanie zanedbaných príspevkov na Instagram. A po cyklotúre si vo vlaku naspäť môžete v pokoji vydýchnuť.

Výhodou cestovania vlakom je, že so sebou môžete vziať aj bicykle. Nepotrebujete nosič na autá alebo megakufor. Je to výborný spôsob, ako sa prepraviť, ak idete celá partia. Určite sa cestovanie vlakom viac oplatí, než keby každý z vás vyťahoval z garáže auto. S kamarátmi si po ceste navyše užijete viac zábavy, čo platí aj o výletoch s rodinou, lebo deti cestovanie vlakom jednoducho milujú.

Vrútky! Vystupovať a šup na Martinské hole

S našimi bicyklami sme vystúpili na železničnej stanici vo Vrútkach. Len čo sme bicyklom vyšli za mesto, ocitli sme sa hneď v lese. Ideálne je zamieriť si to na ulicu Kolónia Hviezda a k Autocampingu Turiec. Odtiaľ môžete vyraziť na rôzne okruhy popod alebo cez Martinské hole. My sme obišli najskôr Vrútky okolo hotela Piatrová a k autocampingu sme sa dostali cez ulicu Lipová.

Pri Autocampingu Turiec nájdete mapu s niekoľkými kratšími okruhmi vhodnými na rodinné bicyklovanie alebo pre bežcov. Naša cesta však smerovala hore do hôľ po žltom „c-éčku“ okolo chaty Storočnica. Tu sa pred vami otvoria lúky i les a žblnkocú tu nádherné horské potôčiky. Ak sa rozhodnete, že si dáte riadne do tela, tak na ďalšej turistickej križovatke Hradište odbočte doprava po modrej značke. Dostanete sa až hore, k vrcholom Martinských hôľ. Po žltej cyklotrase vedie krásna lesná trasa, ktorá nie je až taká strmá. Cesta je síce stará, ale spevnená a končí pri lanovke na križovatke Martin-Stráne. Tu sa znova môžete rozhodnúť, či sa spustíte dole do Martina alebo budete pokračovať hore, ale už s prudším stúpaním k budove starej lanovky, odkiaľ vedie cyklotrasa hore na Martinky, na ktorej si vás počkajú krásne výhľady do ďalekého okolia. Musíme vás však varovať, že na úplný vrchol Martinských hôľ to bude kvalitný tréning akoukoľvek cestou.

Pre tých, čo sa neboja lezenia ani výšky

Ak by ste mali chuť zameniť bicykel za zaujímavú kombináciu turistiky a lezenia, môžete si vyskúšať prvú slovenskú ferratu. Na tú sa dostanete práve z turistickej križovatky Martin-Stráne. Ferrata je turistická trasa, po ktorej stúpate s lezeckým zaistením. Práve Martinská Ferrata Horskej záchrannej služby bola prvá na Slovensku vybudovaná pre verejnosť a funguje od roku 2014. Trasa vedie cez nádhernú kotlinu popri Pivovarskom potoku a nie je spoplatnená. Na ferratu však potrebujete lezeckú výstroj – prilbu, sedací úväz, tlmič pádov a cez zimu aj horolezecké mačky. Ak nemáte vlastnú, v blízkosti je požičovňa. Pozor si dajte na dve veci – táto turistická trasa nie je vhodná pre rodiny s deťmi do 10 rokov a aj väčšie deti musia byť v sprievode rodičov. Ferrata je navyše jednosmerná a ak sa po nej vyberiete, budete ju už musieť dokončiť, preto by ste mali zvážiť, či je to v silách celej vašej rodiny. Od 15. septembra do 31. októbra je táto trasa uzatvorená.

Do Martina už len dole kopcom

My sme sa však nakoniec od budovy starej lanovky spustili dole kopcom rovno do Martina. Do mesta sa dostanete priamo cez nadjazd ponad hlavnú cestu. Odtiaľ je to už len 5 minút do centra.

Pešia zóna v lete žije cyklistami aj korčuliarmi. Ak po celom dni na bicykli vyhladnete, je to ideálne miesto na doplnenie energie v niektorej z miestnych reštaurácií. Ako sa tak budete pozerať po niečom na jedenie, nezabudnite si všimnúť napríklad budovu Matice slovenskej a Slovenské národné múzeum. Mesto Martin totiž je oficiálnym centrom našej národnej kultúry.

Z Martina sa môžete dostať naspäť do Vrútok na železničnú stanicu po novovybudovanej  cyklotrase pozdĺž potoka Turiec. Rovinka dlhá 7, 2 km je ideálna na rodinné výlety. Prostredie popri potoku je pokojné a chodník cyklotrasy vedie mimo rušných ciest.

Infoboxy:

Preprava bicykla vlakom

Cestovanie vlakom spolu s bicyklami sa na Slovensku jednoznačne oplatí. Na rozdiel od lístka pre cestujúcich, ktorý si môžete kúpiť vopred cez internet, sa však lístok na bicykel kupuje vždy na stanici. Jednorazový lístok na prepravu bicykla stojí 1,50 €, jednodňový 2,50 €, týždenný 6 €. Ak cestujete vyťaženým spojom, urobíte lepšie, ak si v osobnej pokladnici zakúpite miestenku aj na bicykel. Stojí 1 €. To vám zaručí, že pre váš bicykel bude vo vlaku miesto, aj keď vo vnútroštátnej preprave povinná rezervácia týchto miest neplatí. Ak cestujete traja či viacerí, cestu s bicyklom ohláste vopred na info@slovakrail.sk, aby ste si boli istí, že sa odveziete pohodlne všetci spolu.

Ako sa dostanete vlakom do Vrútok

Na linke Bratislava – Žilina – Vrútky – Košice a späť premávajú rýchliky každé dve hodiny denne. Prvé rýchlikové spojenie vychádza z Trenčína, v opačnom smere ide posledné len do Trenčína. Okrem rýchlikov vo Vrútkach zastavujú denne aj 3 páry vlakov IC Bratislava – Košice. Regionálne vlaky križujúce Vrútky sú vedené prevažne na trase Žilina – Liptovský Mikuláš a späť. Mimo pracovných dní premávajú v dvojhodinových intervaloch. Počas pracovných dní sú spojenia zahustené najmä počas dopravných špičiek. Na linke Banská Bystrica – Vrútky – Žilina a späť premávajú rýchliky každé dve hodiny denne. Vybrané spojenia sú vedené až do/z Ostravy a Zvolena. Na linke Vrútky – Kremnica – Zvolen premávajú denne 3 páry vlakov. Na linke Prievidza – Vrútky je možné dostať sa do/z Vrútok osobnými vlakmi denne každé 2 hodiny, väčšinou s prestupom v Hornej Štubni.

Bližšie informácie o cestovaní vlakom získate na www.zssk.sk

kenzel logo biele